atomberg Studio+ 1200mm BLDC Ceiling Fan with Remote Control | BEE 5 star Rated Energy Efficient Ceiling Fan | High Air Delivery with LED Indicators | 2+1 Year Warranty (Earth Brown)
- Regular price
- Rs. 5,237.03
- Sale price
- Rs. 5,237.03
- Regular price
-
Product Overview
- Brand: atomberg
- Colour: Earth Brown
- Electric fan design: Ceiling Fan
- Power Source: Corded Electric
- Style: Studio+
- Product Dimensions: 61D x 24W x 21H Centimeters
- Room Type: Bedroom, Dining Room, Living Room, Office
- Special Feature: Inverter Compatible, LED Light, Remote Controlled
- Recommended Uses For Product: Cooling
- Mounting Type: Ceiling Mount
Product Features
- ENERGY EFFICIENT BLDC TECHNOLOGY: Atomberg Studio+ comes with an energy efficient BLDC motor. This 5-star rated fan provides a superior air delivery of 224 CMM with 360 RPM while consuming only 28W (at speed 5), saving up to 65% in electricity consumption.
- ADDED CONVENIENCE OF REMOTE: Atomberg Studio+ fan comes with a Smart IR Remote. IR remotes are easy to use without the hassle of pairing. Adjust the fan's speed or activate its unique features like boost mode, timer, or sleep mode at the click of a button.
- MODERN & UNIQUE DESIGN: Atomberg Studio+ has a sleek and elegant design with LED lights that elevates the decor of your room.
- BLADE FINISH: Metallic Glossy Finish
- 2+1 YEAR WARRANTY: Atomberg Studio+ ceiling fan comes with a standard two-year warranty. An additional one-year warranty can be availed of by registering your purchase on the Atomberg website.
- CONSISTENT SPEED EVEN AT LOW VOLTAGE: Atomberg Studio+ ceiling fan runs with no drop in speed during voltage fluctuations ranging between 165V-285V, thereby maintaining consistency. It runs 3X longer on an inverter battery when compared to ordinary fans, allowing you to enjoy consistent airflow even during power outages.
- EASY TO CLEAN AND MAINTAIN: Atomberg Studio+ ceiling fan is a modern designer fan with easy to clean and corrosion resistant blades.
Product Information
| Brand | atomberg |
| Colour | Earth Brown |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Studio+ |
| Product Dimensions | 61D x 24W x 21H Centimeters |
| Room Type | Bedroom, Dining Room, Living Room, Office |
| Special Feature | Inverter Compatible, LED Light, Remote Controlled |
| Recommended Uses For Product | Cooling |
| Wattage | 35 Watts |
| Finish Type | Glossy |
| Number of Blades | 3 |
| Air Flow Capacity | 224 Cubic Meters Per Minute |
| Blade Length | 48 Inches |
| Speed | 360 RPM |
| Voltage | 230 |
| Switch Type | remote |
| Item Weight | 4.1 Kilograms |
| Included Components | 1 Set of Blades, 1 Remote, Mounting Kit, 1 Motor, 2 Canopies, 1 Down Rod,Warranty Card |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Model Name | Studio+ |
| Specification Met | rated |
| Control Method | Remote |
| Efficiency | High Efficiency |
| Is It Cordless? | No |
| Number of Power Levels | 6 |
| Manufacturer | Atomberg Technologies Private Limited, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Manufacture Year | 2024 |
| Size | 1200mm |
| Manufacturer | Atomberg Technologies Private Limited |
| Item model number | Studio+ |
| ASIN | B086Z83226 |
| Manufacturer | Atomberg Technologies Private Limited, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Packer | Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Importer | Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Item Weight | 4 kg 100 g |
| Net Quantity | 1 Count |
| Included Components | 1 Set of Blades, 1 Remote, Mounting Kit, 1 Motor, 2 Canopies, 1 Down Rod,Warranty Card |
| Generic Name | Studio+ |
| Best Sellers Rank |
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship
