atomberg Efficio Exhaust Fan 200mm (8 Inches) | BLDC Motor | 20W | Low Noise | 1600 RPM | Ideal for Bathroom,Kitchen | Easy to Clean | Installation-Square Cut (245mm) | 2 Years Warranty (Gloss White)
- Regular price
- Rs. 1,357.03
- Sale price
- Rs. 1,357.03
- Regular price
-
Product Overview
- Brand: atomberg
- Colour: White
- Electric fan design: Exhaust Fan
- Power Source: Corded Electric
- Style: 200mm
- Product Dimensions: 11.4D x 11.8W x 5.3H Centimeters
- Room Type: Bathroom, Kitchen
- Special Feature: Portable, Water Resistant, Waterproof
- Recommended Uses For Product: Exhausting
- Mounting Type: Window Mount
Product Features
- ENERGY-EFFICIENT BLDC TECHNOLOGY: Atomberg Efficio exhaust fan comes with an energy-efficient BLDC motor. This fan consumes only 20W, saving up to 50% in electricity consumption compared to other fans.
- PRODUCT FEATURES: Atomberg Efficio exhaust fan offers high air suction of 650 CMH at a speed of 1600 RPM with a sweep size of 200mm (8 inches). It has noise levels of ~ 50 dB, making it much quieter than most regular exhaust fans.
- RELIABILITY: Atomberg Efficio is an exhaust fan from the Atomberg portfolio, makers of India’s No. 1 BLDC fans, with over 1crore+ happy customers. Every product undergoes rigorous testing to minimize failure rates and ensure top class performance and efficiency before reaching you. It is entirely designed and manufactured in India.
- CONSISTENT SPEED EVEN AT LOW VOLTAGE: Atomberg Efficio exhaust fan runs with no drop in speed during voltage fluctuations ranging between 165V-285V, thereby maintaining consistency.
- WARRANTY & INSTALLATION: Atomberg Efficio exhaust fan comes with a standard 1-year warranty. An additional 1-year warranty can easily be availed by registering your purchase on the Atomberg website, in a simple three-step process. We offer professional installation services at a nominal cost, available across India. To avail of this service, call our toll-free number or visit our Atomberg website.
- EASY TO INSTALL & MAINTAIN: The Atomberg Efficio Exhaust 200mm comes with a square-cut (245mm x 245mm) design for effortless installation on walls, glass and wooden panels. It has removable front grills to ensure easy cleaning and maintenance, keeping your space fresh with minimal effort.
- BUILT-IN BACKFLAPS– Atomberg Efficio Exhaust Fan comes with built-in backflaps that automatically close when the fan is off, preventing insects, dust, and outdoor elements from entering your space.
- WHY CHOOSE ATOMBERG? - As the pioneers of BLDC technology in India, Atomberg offers the largest range of BLDC fans to suit every need. With revolutionary technology, lowest-in-class failure rates, top ratings across E-commerce platforms, and the widest doorstep service network—we’ve earned our place as India’s No. 1 BLDC fans.
Product Information
| Brand | atomberg |
| Colour | White |
| Electric fan design | Exhaust Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | 200mm |
| Product Dimensions | 11.4D x 11.8W x 5.3H Centimeters |
| Room Type | Bathroom, Kitchen |
| Special Feature | Portable, Water Resistant, Waterproof |
| Recommended Uses For Product | Exhausting |
| Noise Level | 37 Decibels |
| Wattage | 16 Watts |
| Finish Type | glossy |
| Number of Blades | 5 |
| Air Flow Capacity | 800 Cubic Meters Per Hour |
| Blade Length | 200 Millimetres |
| Speed | 1600 RPM |
| Voltage | 285 Volts (AC) |
| Switch Type | Push Button |
| Item Weight | 1.7 Kilograms |
| Included Components | Exhaust Fan, Extended Warranty Card, user manual |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Model Name | Atomberg Efficio 200mm BLDC Motor Energy Saving Exhaust Fan |White Formerly Gorilla |
| Specification Met | CE |
| Control Method | Touch |
| Efficiency | High Efficiency |
| Is It Cordless? | No |
| Number of Power Levels | 5 |
| Motor Type | BLDC |
| Manufacturer | Atomberg Technologies PVT LTD, To avail warranty service it is must that you register your barcode. You can register the barcode by logging on to Atomberg Website, e-mail on support@atombergcom or by call on 844 844 9442 |
| Installation Type | square cut |
| Manufacture Year | 2025 |
| Size | 200mm |
| Manufacturer | Atomberg Technologies PVT LTD |
| Country of Origin | India |
| Item model number | Efficio |
| ASIN | B086TFVLTF |
| Manufacturer | Atomberg Technologies PVT LTD, To avail warranty service it is must that you register your barcode. You can register the barcode by logging on to Atomberg Website, e-mail on support@atombergcom or by call on 844 844 9442 |
| Packer | D- 130, TTC Industrial area, near Honda Zonal Office, Shirawane, Nerul Navi Mumbai, Maharashtra - 400706 |
| Importer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: |
| Item Weight | 1 kg 700 g |
| Net Quantity | 1 Count |
| Included Components | Exhaust Fan, Extended Warranty Card, user manual |
| Generic Name | Atomberg Efficio 200mm Bldc Motor Energy Saving Exhaust Fan |white|formerly Gorilla |
| Best Sellers Rank |
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship
