atomberg Renesa Elite Smart 1200mm Voice Enabled BLDC Ceiling Fan with Remote Control | BEE 5 star | High Air Delivery with Moonbeam LED Light | Designer Fan | 5 Year Warranty | Pearl White
- Regular price
- Rs. 4,558.03
- Sale price
- Rs. 4,558.03
- Regular price
-
Product Overview
- Brand: atomberg
- Colour: Pearl White
- Electric fan design: Ceiling Fan
- Power Source: Corded Electric
- Style: Renesa Elite Smart
- Product Dimensions: 60.1D x 23.6W x 23.1H Centimeters
- Room Type: Bedroom
- Special Feature: Smart Fan, BLDC Motor with Remote, Low noise, Boost Mode, Timer, Moonbeam light
- Recommended Uses For Product: Cooling
- Mounting Type: Ceiling Mount
Product Features
- WHY CHOOSE ATOMBERG? As the pioneers of BLDC technology in India, Atomberg offers the largest range of BLDC fans to suit every need. With revolutionary smart fan technology, lowest-in-class failure rates, top ratings across E-commerce platforms, and the widest doorstep service network—we’ve earned our place as India’s No. 1 BLDC fans.
- UNIQUE SLEEK DESIGN: Atomberg Renesa Elite has a sleek and modern design with a unique transparent diffuser and a contrast colour highlight ring that will elevate the decor of your room. The design is ideal for anyone seeking something modern, classy, and distinctive.
- ENERGY-EFFICIENT BLDC TECHNOLOGY: Atomberg Renesa Elite comes with a 5-star rated energy-efficient BLDC motor. This BEE 5-star rated fan consumes only 35W at top speed, saving up to 65% in electricity consumption compared to unrated fans.
- PRODUCT DETAILS: Atomberg Renesa Elite offers best-in-class air delivery of 230 CMM, ensuring optimum airflow to every corner of your room. It has noise levels of less than 57 dB, making it much quieter than most regular fans which operate at 65 dB or more. It has blades that are easy to clean and corrosion-resistant. A dry microfibre cloth should be used to clean the fan for a seamless experience leaving behind no marks.
- CONVENIENT OPERATION: Atomberg Renesa Elite comes with a universal Smart IR Remote allowing you to adjust speed and activate Boost, Timer, or Sleep Mode with a single click. It works across all Atomberg fans without pairing, allowing easy operation. It also offers IoT control via the Atomberg Home mobile app, Google Home, and Alexa over and above the remote control, allowing users to operate the fan through voice commands and a mobile application. The app also tracks usage, energy consumption, and savings, allowing greater control and monitoring. This fan is also supported on DIY & proprietary home automation platforms like Homebridge, Home Assistant, Node-Red, ELAN, and Phynart.
- MOONBEAM LIGHT: Atomberg Renesa Elite features a unique moonbeam LED light that doubles as both a night light and a speed indicator. It comes with 2 intensity levels which can be operated from the remote control.
- FALSE CEILING COMPATIBILITY: This fan is suitable for false ceilings or low ceiling height since it offers an additional ceiling plate beside a canopy set. If the full height is available, can use the bottom and top canopy, else for low heights or false ceilings, can use the top ceiling plate with the bottom canopy. This ensures hassle-free installation in all circumstances.
- RELIABILITY: Renesa Elite is a sleek designer fan from the Atomberg portfolio, makers of India’s No. 1 BLDC fans, with over 1crore+ happy customers. Every product undergoes rigorous testing to minimize failure rates and ensure top class performance and efficiency before reaching you. It is entirely designed and manufactured in India, at India’s largest BLDC manufacturing plant in Chakan, Pune
- CONSISTENT SPEED EVEN AT LOW VOLTAGE: Atomberg Renesa Elite ceiling fan runs with no drop in speed during voltage fluctuations ranging between 165V-285V, thereby maintaining consistency. It runs 3X longer on an inverter battery when compared to ordinary fans, ensuring uninterrupted airflow even during power outages.
- WARRANTY & INSTALLATION: Atomberg Renesa Elite ceiling fan comes with a standard 3-year warranty. An additional 2-year warranty can easily be availed by registering your purchase on the Atomberg website, in a simple three-step process. It is easy to install, and suitable for all types of ceilings. However, should you need any help, professional installation services are available at a nominal cost across India. To avail of this service, call our toll-free number or visit our website
Product Information
| Brand | atomberg |
| Colour | Pearl White |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Renesa Elite Smart |
| Product Dimensions | 60.1D x 23.6W x 23.1H Centimeters |
| Room Type | Bedroom |
| Special Feature | Smart Fan, BLDC Motor with Remote, Low noise, Boost Mode, Timer, Moonbeam light |
| Recommended Uses For Product | Cooling |
| Noise Level | 57 Decibels |
| Wattage | 35 Watts |
| Finish Type | Matte |
| Number of Blades | 3 |
| Air Flow Capacity | 230 Cubic Meters Per Minute |
| Blade Length | 1200 Millimetres |
| Speed | 360 RPM |
| Voltage | 220 Volts |
| Item Weight | 4.05 Kilograms |
| Included Components | Blade set- 1 Unit, Remote - 1 Unit, motor box- 1 Unit, canopy set- 1 Unit, Downrod- 1 Unit, Shackle kit- 1 Unit, Manual Leaflet & Warranty card - 1 Unit |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Model Name | Renesa Elite |
| Specification Met | BEE 5 Star |
| Control Method | App, Remote, Voice |
| Efficiency | High Efficiency |
| Is It Cordless? | No |
| Number of Power Levels | 6 |
| Motor Type | Brushless DC |
| Manufacturer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Installation Type | Professional Installation Recommended |
| Size | 1200mm |
| Form Factor | ceiling_fan |
| Manufacturer | Atomberg Technologies |
| Country of Origin | India |
| Item model number | Renesa Elite Smart |
| ASIN | B0DV5BLCD3 |
| Manufacturer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Packer | Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Item Weight | 4 kg 50 g |
| Net Quantity | 1 Pack |
| Included Components | Blade set- 1 Unit, Remote - 1 Unit, motor box- 1 Unit, canopy set- 1 Unit, Downrod- 1 Unit, Shackle kit- 1 Unit, Manual Leaflet & Warranty card - 1 Unit |
| Generic Name | Ceiling Fan |
| Best Sellers Rank |
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship
