atomberg Renesa Smart 1200mm BLDC Ceiling Fan with IoT & Remote | Energy Efficient Ceiling Fan | Ceiling fan for Living Room | High Air Delivery with LED Indicators (Brown & Black)
- Regular price
- Rs. 3,976.03
- Sale price
- Rs. 3,976.03
- Regular price
-
Product Overview
- Brand: atomberg
- Colour: Brown & Black
- Electric fan design: Ceiling Fan
- Power Source: Corded Electric
- Style: Renesa Smart
- Product Dimensions: 58D x 20W x 15H Centimeters
- Room Type: Living Room
- Special Feature: Timer
- Mounting Type: Ceiling Mount
- Controller Type: App Control, Button Control, Remote Control, Voice Control
Product Features
- ENERGY EFFICIENT BLDC TECHNOLOGY: Atomberg Renesa Smart comes with an energy-efficient BLDC motor. This 5-star rated fan provides a superior air delivery of 235 CMM with 360 RPM while consuming only 28W (at speed 5), saving up to 65% in electricity consumption.
- IoT ENABLED SMART FAN: Atomberg Renesa Smart comes with superior IoT features. You can control your fan via in-app voice commands through the Atomberg Home App. This smart fan can be accessed by both Wi-Fi & Bluetooth. It is also compatible with Alexa & Google Home devices.
- ADDED CONVENIENCE OF REMOTE: Atomberg Renesa Smart fan comes with a Smart IR Remote. IR remotes are easy to use without the hassle of pairing. Adjust the fan's speed or activate its unique features like boost mode, timer, or sleep mode at the click of a button.
- SLEEK & UNIQUE DESIGN: Atomberg Renesa Smart has a sleek and modern design with LED lights that elevate the decor of your room.
- BLADE FINISH: Gloss Finish.
- 2+1 YEAR WARRANTY: Atomberg Renesa Smart ceiling fan comes with a standard two-year warranty. An additional warranty of one-year by registering your purchase on the Atomberg website.
- CONSISTENT SPEED EVEN AT LOW VOLTAGE: Atomberg Renesa Smart ceiling fan runs with no drop in speed during voltage fluctuations ranging between 165V-285V, thereby maintaining consistency. It runs 3X longer on an inverter battery when compared to ordinary fans, allowing you to enjoy consistent airflow even during power outages.
- EASY INSTALLATION: Easy doorstep installation can be initiated through Urban Company OR through Atomberg directly. For installation through Urban Company, simply book an installation visit through the Urban Company app which also allows easy rescheduling, cancellation of service requests, and also allows service tracking.
Product Information
| Brand | atomberg |
| Colour | Brown & Black |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Renesa Smart |
| Product Dimensions | 58D x 20W x 15H Centimeters |
| Room Type | Living Room |
| Special Feature | Timer |
| Wattage | 35 Watts |
| Finish Type | Matte |
| Number of Blades | 3 |
| Air Flow Capacity | 235 Cubic Meters Per Minute |
| Speed | 360 RPM |
| Voltage | 220 |
| Item Weight | 3.7 Kilograms |
| Included Components | 1 Blade set, 1 remote, 1 motot box, 2 canopies, 1 downrod, 1 shackle kit and warranty card |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Model Name | Renesa Smart |
| Control Method | Remote |
| Efficiency | High Efficiency |
| Is It Cordless? | No |
| Number of Power Levels | 6 |
| Manufacturer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Size | 1200mm |
| Manufacturer | Atomberg Technologies |
| Country of Origin | India |
| Item model number | Renesa Smart |
| ASIN | B0CMQP4KH2 |
| Manufacturer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Packer | Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Item Weight | 3 kg 700 g |
| Net Quantity | 1 Count |
| Included Components | 1 Blade set, 1 remote, 1 motot box, 2 canopies, 1 downrod, 1 shackle kit and warranty card |
| Generic Name | Ceiling Fan |
| Best Sellers Rank |
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship
