atomberg Studio+ 1200mm BLDC Ceiling Fan with Remote Control | BEE 5 star Rated Energy Efficient Ceiling Fan | High Air Delivery with LED Indicators | 3 Year Warranty (Onyx Black)
- Regular price
- Rs. 5,237.03
- Sale price
- Rs. 5,237.03
- Regular price
-
Product Overview
- Brand: atomberg
- Colour: Onyx Black
- Electric fan design: Ceiling Fan
- Power Source: Corded Electric
- Style: Studio+
- Product Dimensions: 61D x 24W x 21H Centimeters
- Room Type: Bedroom, Living Room, Office
- Special Feature: Remote Controlled
- Recommended Uses For Product: Cooling
- Mounting Type: Downrod Mount
Product Features
- BOLD AND PREMIUM DESIGN: Atomberg Studio+ Midnight Black Limited Edition Bold Black Collection focuses on a modern fan design that is made to stand out. Add a bold statement to your premium home decor.
- ENERGY EFFICIENT BLDC TECHNOLOGY: Atomberg Studio+ Onyx Black comes with an energy efficient BLDC motor. This 5-star rated fan provides a superior air delivery of 224 CMM with 360 RPM while consuming only 28W (at speed 5), saving up to 65% in electricity consumption.
- ADDED CONVENIENCE OF REMOTE: Atomberg Studio+ Onyx Black fan comes with a Smart IR Remote. IR remotes are easy to use without the hassle of pairing. Adjust the fan's speed or activate its unique features like boost mode, timer or sleep mode at the click of a button.
- BLADE FINISH: Solid Matte Finish.
- 2+1 YEAR WARRANTY: Atomberg Studio+ Onyx Black ceiling fan comes with a standard two-year warranty. An additional one-year warranty can be availed by registering your purchase on the Atomberg website.
- CONSISTENT SPEED EVEN AT LOW VOLTAGE: Atomberg Studio+ Onyx Black ceiling fan runs with no drop in speed during voltage fluctuations ranging between 165V-285V, thereby maintaining consistency. It runs 3X longer on an inverter battery when compared to ordinary fans, allowing you to enjoy consistent airflow even during power outages.
Product Information
| Brand | atomberg |
| Colour | Onyx Black |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Studio+ |
| Product Dimensions | 61D x 24W x 21H Centimeters |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office |
| Special Feature | Remote Controlled |
| Recommended Uses For Product | Cooling |
| Wattage | 35 Watts |
| Finish Type | Gloss |
| Number of Blades | 3 |
| Air Flow Capacity | 237 Cubic Meters Per Minute |
| Blade Length | 1200 Millimetres |
| Voltage | 220 Volts |
| Switch Type | Toggle |
| Item Weight | 4.1 Kilograms |
| Included Components | 1 Blade set, 1 remote,1 motor box, 2 canopies, 1 downrod, 1 shackle kit and warranty card |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Model Name | Studio+ |
| Specification Met | rated |
| Control Method | Remote |
| Manufacturer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Size | 1200mm |
| Manufacturer | Atomberg Technologies |
| Country of Origin | India |
| Item model number | Studio+ |
| ASIN | B0C7ZZ9BMH |
| Manufacturer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Packer | Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Item Weight | 4 kg 100 g |
| Net Quantity | 1 Count |
| Included Components | 1 Blade set, 1 remote,1 motor box, 2 canopies, 1 downrod, 1 shackle kit and warranty card |
| Generic Name | Ceiling Fan |
| Best Sellers Rank |
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship
