atomberg Erica Nuvo Regulator 1200mm BLDC Ceiling Fan | Newly Launched | Advance Air+ Technology | Award Winning Designer Fan | BEE 5 star | Low noise operation | 3 Years Warranty (Seasand Ivory)
- Regular price
- Rs. 4,364.03
- Sale price
- Rs. 4,364.03
- Regular price
-
Product Overview
- Brand: atomberg
- Colour: Seasand Ivory
- Electric fan design: Ceiling Fan
- Power Source: Corded Electric
- Style: Erica Nuvo with Regulator
- Product Dimensions: 57D x 28W x 20H Centimeters
- Room Type: Bedroom, Dining Room, Home Office, Kitchen, Living Room
- Special Feature: Advance air+ technology, BLDC Motor with Regulator, Best in class Air Delivery, Low noise
- Recommended Uses For Product: Cooling
- Mounting Type: Ceiling Mount
Product Features
- AWARD WINNING DESIGNER FAN: Erica Nuvo is the winner of the prestigious Good Design Award (2022). It has a premium modern design with wider blades, contrast blade trims.
- ADVANCE AIR+ TECHNOLOGY - Erica Nuvo Regulator delivers airflow that’s stronger, smoother, and built to reach every corner.
- ENERGY-EFFICIENT BLDC TECHNOLOGY: It comes with a BEE 5-star rated energy-efficient BLDC motor. This BEE 5-star rated fan consumes only 35W at top speed, saving up to 65% in electricity consumption compared to unrated fans.
- BEST IN CLASS AIR DELIVERY: Atomberg Erica Nuvo Regulator has a best-in-class air delivery of 235 CMM, ahead of many of its peers, ensuring optimum airflow to every corner of your room.
- COMPATIBLE WITH STEP REGULATOR: Atomberg Erica Nuvo Regulator is designed for smooth operation with a step regulator. It is ideal for consumers who prefer manual control or wish to have smooth integration with home automation systems.
- LOW NOISE: Atomberg Erica Nuvo Regulator has noise levels of less than 56 dB, making it much quieter than most regular fans which operate at 65 dB or more.
- FALSE CEILING COMPATIBILITY: This fan is suitable for false ceilings or low ceiling height since it offers an additional ceiling plate beside a canopy set.
- RELIABILITY: It is an award-winning designer fan from the Atomberg portfolio, makers of India’s No.1 BLDC fans, with over 1crore+ happy customers. It is entirely designed and manufactured in India.
- CONSISTENT SPEED EVEN AT LOW VOLTAGE: It runs with no drop in speed during voltage fluctuations ranging between 220V-240V. It runs 3X longer on an inverter battery when compared to ordinary fans, ensuring uninterrupted airflow even during power outages.
- WARRANTY & INSTALLATION: It comes with a standard 2-year warranty. An additional 1-year warranty can easily be availed by registering your purchase on the Atomberg website, in a simple three-step process. It is easy to install, and suitable for all types of ceilings.
Product Information
| Brand | atomberg |
| Colour | Seasand Ivory |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Erica Nuvo with Regulator |
| Product Dimensions | 57D x 28W x 20H Centimeters |
| Room Type | Bedroom, Dining Room, Home Office, Kitchen, Living Room |
| Special Feature | Advance air+ technology, BLDC Motor with Regulator, Best in class Air Delivery, Low noise |
| Recommended Uses For Product | Cooling |
| Noise Level | 57 Decibels |
| Wattage | 35 Watts |
| Finish Type | Gloss |
| Number of Blades | 3 |
| Air Flow Capacity | 235 Cubic Meters Per Minute |
| Speed | 360 RPM |
| Voltage | 220 Volts |
| Item Weight | 3.8 Kilograms |
| Included Components | Blade set- 1 Unit, Remote - 1 Unit, motor box- 1 Unit, canopy set- 1 Unit, Downrod- 1 Unit, Shackle kit- 1 Unit, Manual Leaflet & Warranty card - 1 Unit |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Model Name | Erica Nuvo Regulator |
| Specification Met | BEE 5 star |
| Efficiency | High Efficiency |
| Is It Cordless? | No |
| Number of Power Levels | 6 |
| Motor Type | BLDC |
| Manufacturer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Installation Type | Ceiling |
| Size | 1200mm |
| Manufacturer | Atomberg Technologies |
| Country of Origin | India |
| Item model number | Erica Nuvo Regulator |
| ASIN | B0GGNL279N |
| Manufacturer | Atomberg Technologies, Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Packer | Atomberg Technologies Pvt Ltd,Mind Space Shelters LLP/ Vithai Developers LLP, Gat No. 51-59, Village Bhamboli, Chakan, Pune, Maharashtra-410507. Customer Care: support@atomberg.com/08448449442 |
| Item Weight | 3 kg 800 g |
| Net Quantity | 1 Count |
| Included Components | Blade set- 1 Unit, Remote - 1 Unit, motor box- 1 Unit, canopy set- 1 Unit, Downrod- 1 Unit, Shackle kit- 1 Unit, Manual Leaflet & Warranty card - 1 Unit |
| Generic Name | Ceiling Fan |
| Best Sellers Rank |
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship
