| Brand | MILTON |
|---|---|
| Capacity | 750 Milliliters |
| Colour | Silver |
| Recommended Uses For Product | Water |
| Special Feature | dishwasher_safe |
| Age Range (Description) | Adult |
| Product Dimensions | 36W x 120H Millimeters |
| Model Name | milton bottle |
| Item Weight | 608 Grams |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Bottle |
| Included Components | 1 - Piece Flip Lid Thermosteel Water Bottle (750 ml) |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Base Diameter | 2 Inches |
| Cap Type | Flex Cap |
| With Lid | Yes |
| Is Dishwasher Safe | Yes |
| Is Microwaveable | No |
| Is Oven Safe | No |
| Manufacturer | Hamilton |
| Country of Origin | India |
| Imported By | Hamilton Housewares Private Limited; 18002092151 SRV NO. 98/1/1, 98/1/2, 99/2/1, 100/1/1, Village Silli, UT of Dadar & Nagar Haveli, Silvassa-396230 |
| Item model number | EC-TMS-FIS-0057 |
| ASIN | B00W9EM4J0 |
Milton Thermosteel Flip Lid Flask, 750 milliliters, Silver
- Prix habituel
- Rs. 868.00
- Prix soldé
- Rs. 868.00
- Prix habituel
-
Rs. 1,085.00
-20%
Additional Information
| Manufacturer | Hamilton, Hamilton |
|---|---|
| Packer | Hamilton Housewares Private Limited; 18002092151 SRV NO. 98/1/1, 98/1/2, 99/2/1, 100/1/1, Village Silli, UT of Dadar & Nagar Haveli, Silvassa-396230 |
| Importer | Hamilton Housewares Private Limited; 18002092151 SRV NO. 98/1/1, 98/1/2, 99/2/1, 100/1/1, Village Silli, UT of Dadar & Nagar Haveli, Silvassa-396230 |
| Item Weight | 608 g |
| Net Quantity | 1 count |
We offer 20% advance COD to keep prices lower for everyone.
₹100 COD handling charges will be added to the total.
Pay 20% now, Balance on delivery
Note: This is not a discount – you pay 20% now, balance 80% on delivery.
Pay Online with Razorpay / Easebuzz (UPI, Cards, Wallets, BNPL) – secure, 1-tap & fully refundable if you return/cancel.
Get additional discounts on prepaid orders.
• Do not use the coupon for pickup from courier option.
• Do not use the coupon for orders outside India.
• Do not use the coupon for orders with old exchange.
• Do not use the coupon for orders outside India.
• Do not use the coupon for orders with old exchange.
For more details check
Partial Payment Policy
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide. After dispatch you will receive tracking details. Dispatch time is 2-12 working days.
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship
