Philips PowerPro FC9352/01-Compact Bagless Vacuum Cleaner for Home |1900Watts for Powerful Suction |Compact and Lightweight| PowerCyclone 5 Technology and MultiClean Nozzle |2 Years Warranty
- Regular price
- Rs. 13,759.00
- Sale price
- Rs. 13,759.00
- Regular price
-
Rs. 14,999.00
-8%
Product Overview
- Brand: Philips
- Special Feature: Bagless, Compact, Lightweight, Wheels
- Filter Type: HEPA Filter
- Included Components: Vaccum Cleaner
- Is It Cordless?: No
- Capacity: 1.5 litres
- Wattage: 370 Watts
- Maximum Suction: 2 Centimetres
- Recommended Uses For Product: Home
- Form Factor: Cannister
Product Features
- 1900-WATT DURABLE MOTOR: Durable 1900W motor generates up to 370W of high suction power for thorough cleaning results
- POWERCYCLONE 5 TECHNOLOGY: PowerCyclone 5 technology accelerates the air flow in the cylindrical chamber to separate dust from the air and maintain high performance and strong suction power for longer
- MULTICLEAN NOZZLE: MultiClean nozzle is designed to seal closely to the floor to ensure thorough cleaning across all floor types
- HYGIENIC DUST DISPOSAL: Easy-to-empty dust container is designed for hygienic disposal with one hand, to help minimize dust cloud
- COMPACT AND LIGHTWEIGHT: Compact and lightweight design ensure both storing and carrying the vacuum is easy
- INTEGRATED BRUSH: Dusting brush tool is built into the handle so it's always ready to use on furniture, flat surfaces and upholstery
- ALLERGY H13 FILTER: The fully-sealed filtration system captures >99.9% of fine dust particles - including pollen, pet hair and dust mites - for allergy sufferers and anyone demanding a higher level of hygiene
- ACTIVELOCK COUPLINGS: ActiveLock couplings allow attachments to easily fit to the telescopic tube with a simple snap
- TURBO BRUSH: The rotating Turbo brush is designed for optimal cleaning of pet hair and fluff, opening up carpet fibers for a deeper clean
- PLUG : 16 A Plug Size
Product Information
| Brand | Philips |
| Special Feature | Bagless, Compact, Lightweight, Wheels |
| Filter Type | HEPA Filter |
| Included Components | Vaccum Cleaner |
| Is It Cordless? | No |
| Capacity | 1.5 litres |
| Wattage | 370 Watts |
| Maximum Suction | 2 Centimetres |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Form Factor | Cannister |
| Colour | blue |
| Model Name | PowerPro |
| Product Dimensions | 4.1L x 2.81W x 2.47H Meters |
| Noise Level | 5 Sones |
| Battery Life | 2 Days |
| Manufacturer | Philips Ltd, Building 718, Lingshi Road, JIngan District, Shanghai, China; 1800 102 2929, Versuni Home Solutions, China B.V |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | Push Button |
| Motor Horsepower | 1900 Watts |
| Style | FC9352/01 |
| Connectivity Technology | USB |
| Portable | Yes |
| Number of Wheels | 2 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Global Trade Identification Number | 08710103796381, 08710103855101 |
| Manufacture Year | 2024 |
| Department | unisex adult |
| Manufacturer | Versuni Home Solutions, China B.V |
| Country of Origin | China |
| Imported By | Versuni India Home Solutions Ltd. (3rd Floor, Tower A, DLF IT Park,08 Block AF Major Arterial Road, New Town (Rajarhat) Kolkata WB 700156 IN) |
| Item model number | FC9352/01 |
| ASIN | B072J83V9W |
| Manufacturer | Philips Ltd, Building 718, Lingshi Road, JIngan District, Shanghai, China; 1800 102 2929, Versuni Home Solutions, China B.V |
| Packer | Philips Ltd, Building 718, Lingshi Road, JIngan District, Shanghai, China; 1800 102 2929 |
| Importer | Philips India Ltd, PO - Manpura, Tehsil, Nalagarh, Distt- Solan (HP)-174101; 1800 102 2929 |
| Item Weight | 6 kg 980 g |
| Net Quantity | 1 count |
| Included Components | Vaccum Cleaner |
| Generic Name | Canister Vacuums |
| Best Sellers Rank |
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship
