| Brand | Tefal |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Special Feature | Non Stick |
| Colour | Red Rio |
| Capacity | 970 Milliliters |
| Compatible Devices | Gas |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Handle Material | Ceramic |
| Item Weight | 560 Grams |
| Number of Pieces | 1 |
| Is Oven Safe | No |
| Model Name | Tefal Simply Chef Flat Tawa 26cm Rio Red |
| Has Nonstick Coating | Yes |
| Is Dishwasher Safe | Yes |
| Manufacturer | Tefal |
| Country of Origin | India |
| Item model number | TAWA 26 FLAT |
| ASIN | B071D88JD6 |
Tefal Simply Chef Non-Stick Aluminium Flat Tawa, 26cm (Rio Red)
- Regular price
- Rs. 759.00
- Sale price
- Rs. 759.00
- Regular price
-
Rs. 949.00
-20%
Additional Information
| Manufacturer | Tefal |
|---|---|
| Item Weight | 560 g |
| Item Dimensions LxWxH | 42.5 x 27 x 7.5 Centimeters |
| Included Components | 1-Piece Tawa (970ml/26cm) |
Testimonials
Feedback from Our Customers
You may also like
Additional Services
Make Your Purchase As Comfortable As Possible
Global Delivery
Indian products delivered worldwide
Original Product
Brands original product with warranty
Old Exchange Within Chennai
Upgrade your old products easily
Service & Repairs Within Chennai
Expert repair and spare parts support
Dedicated Support
Quick help via Email or WhatsApp
Premium Quality
Authentic traditional craftsmanship








